دوران کادمی صرف‌نظر از دوره‌های شبکه و امنیت، در برگزاری دور‌های آموزشی برنامه‌نویسی تحت وب نیز فعالیت گسترده‌ای داشته است. آکادمی به پشتوانه اساتید حرفه‌ای و سابقه طولانی برگزاری دوره‌های آموزشی، موفق به برگزاری دوره‌های مختلف برنامه‌نویسی تحت وب شده که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

برگزاری دوره برای زبان‌های برنامه‌نویسی مانند php – asp.net – javascript – python – html and css و … بخشی از دوره‌هایی است که در این دسته از فعالیت‌های آکادمی دوران گنجانده شده است.

آکادمی دوران به جز برنامه‌نویسی تحت وب، دوره‌هایی را نیز برای برنامه‌نویسی در محیط iOS نیز برگزار می‌کند. شما می‌توانید لیست دوره‌های برنامه‌نویسی را مشاهده نمایید.

 

محبوب ترین زبان های برنامه نویسی

شکی نیست که برنامه نویسی نرم افزار در حال حاضر یک حرفه داغ است. اداره آمار کار ایالات متحده رشد 21 درصدی را برای مشاغل برنامه نویسی از سال 2018 تا 2028 پیش بینی کرده است که بیش از چهار برابر میانگین برای همه مشاغل است. طبیعتاً آموزش برنامه نویسی نیز از مهم ترین حیطه های توسعه فنی و شخصیتی برای افراد است.

با این حال، همه آموزش زبان‌ های برنامه نویسی یکسان نیستند. نقش‌ها، شرکت‌ها و انواع نرم‌افزارها نیازمند دانستن و آموزش برنامه‌نویسی با زبان‌های مختلف هستند – و اغلب دانستن چندین زبان مفید است.

تلاش برای ورود به حوزه‌ای از بهترین آموزش برنامه نویسی نرم افزار می‌تواند یک تجربه دلهره آور باشد، به خصوص برای حرفه ای هایی که تجربه قبلی برنامه نویسی ندارند. چه در برنامه نویسی تازه کار باشید و چه به دنبال آموزش محبوب ترین زبان خای برنامه نویسی برای خود باشید، دانستن اینکه کدام زبان ها تقاضای بالایی دارند کمک زیادی به شما در آموزش برنامه نویسی می‌کند.

در اینجا مواردی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی سال 2021 بر اساس تعداد آگهی های شغلی لیست شده در سایت جستجوی کار، میانگین دستمزد سالانه برای آن مشاغل و عواملی مانند سهولت استفاده و پتانسیل رشد آورده شده است.

بهترین و معروف ترین دوره های آموزش برنامه نویسی از دیدگاه محبوبیت، دوره های مطرح آموزش برنامه نویسی پایتون ، دوره PHP  MySQL و دوره آموزش برنامه نویسی javascript  است که هرکدام شامل فریمورک های متعدد و کتابخانه های موجود است.

در این مقاله، بررسی کاملی خواهیم داشت بر جزئیات آموزش محبوب ترین زبان های برنامه نویسی جهان، از جمله زبان برنامه نویسی محبوب پایتون و جاوا اسکریپت. همچنین مروری بر فریمورک ها و کتابخانه های مطرح این زبان های برنامه نویسی و کاربرد های آن در دنیای مشاغل فناوری ارتباطات و برنامه نویسی های مارکت روز جهانی.

 

زبان برنامه نویسی چیست؟

هنگام شروع سیر برنامه نویسی خود، قبل از اینکه محبوب ترین زبان برنامه نویسی را پیدا ممکن است از خود بپرسید که «زبان برنامه نویسی دقیقا چیست؟»

اگر در مسیر آموزش برنامه نویسی قرار دارید، یکی از اولین چیزهایی که در مسیر شغلی Code Foundations ما به آن می پردازید، تعریف برنامه نویسی است:

«به زبان ساده، برنامه نویسی دادن مجموعه ای از دستورالعمل ها به رایانه برای اجرا است. اگر قبلاً تجربه پختن غذا با دستور کتاب آشپزی را دارید، می‌توانید خود را رایانه و نویسنده دستور غذا را به عنوان یک برنامه نویس تصور کنید. نویسنده دستور غذا مجموعه ای از دستورالعمل ها را در اختیار شما قرار می‌دهد که آن‌ها را بخوانید و سپس دنبال کنید. هر چه دستورالعمل ها پیچیده تر، نتیجه پیچیده تر است!»

محبوب ترین زبان‌های برنامه‌نویسی ابزارهای معروفی هستند که برای نوشتن دستورالعمل‌هایی برای رایانه‌ها استفاده می‌کنیم. کامپیوترها به صورت باینری «فکر می کنند» یعنی رشته های 1 و 0.

زبان‌های برنامه نویسی به ما این امکان را می دهند که 1 و 0 را به چیزی ترجمه کنیم که انسان بتواند آن را بفهمد و بنویسد. محبوب ترین زبان های برنامه نویسی از مجموعه ای از نمادها تشکیل شده است که به عنوان پُلی عمل می‌کند که به انسان اجازه می‌دهد افکار ما را به دستورالعمل هایی تبدیل کند که رایانه ها بتوانند آن‌ها درک کنند.

 

زبان های برنامه نویسی سطح پایین در مقابل زبان های برنامه نویسی سطح بالا

زبان های برنامه نویسی به دو دسته بندی مختلف تقسیم می شوند – سطح پایین و سطح بالا.

زبان های برنامه نویسی سطح پایین به کد ماشین یا باینری نزدیک تر هستند. بنابراین، خواندن آن‌ها برای انسان دشوارتر است (اگرچه هنوز درک آن‌ها از 1 و 0 ساده تر است). مزیت محبوب ترین زبان های سطح پایین این است که سریع هستند و کنترل دقیقی بر نحوه عملکرد رایانه ارائه می‌دهند.

اما در مورد دوم (یعنی نوع سطح بالا) باید گفت که محبوب ترین زبان های برنامه نویسی این گونه، به نحوه ارتباط انسان ها نزدیک تر هستند. زبان‌های سطح بالا از کلماتی (مانند شی، نظم، اجرا، کلاس، درخواست و غیره) استفاده می‌کنند که به کلماتی که در زندگی روزمره خود استفاده می‌کنیم نزدیک‌تر هستند. این بدان معناست که برنامه‌نویسی آن‌ها در مقایسه با حتی بهترین و محبوب ترین زبان‌های برنامه‌نویسی سطح پایین هم آسان‌تر است، اگرچه زمان بیشتری برای ترجمه به کد ماشین برای رایانه نیاز دارند.

خبر خوب در مورد بهترین زبان های برنامه نویسی موجود این است که همانطور که کامپیوترها قدرتمندتر شده اند، تفاوت در زمان اجرا بین زبان های برنامه نویسی سطح پایین و سطح بالا اغلب تنها «میلی ثانیه» است. در نتیجه، زبان‌های سطح بالا در اکثر سناریوها این کار را انجام می‌دهند.

 

محبوب ترین زبان های برنامه نویسی

هزاران زبان برنامه نویسی وجود دارد که به شما امکان انجام انواع کارها را می‌دهد، از ساختن تجربیات واقعیت مجازی گرفته تا ساخت بازی های ویدیویی و غیره. در بین محبوب ترین زبان برنامه نویسی حتی یک زبان برنامه نویسی وجود دارد که کاملاً از ایموجی ها تشکیل شده است!

در این بخش، ما برخی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی را برای شما فهرست می‌کنیم، لیستی که بیشترین درخواست را برای دوره های آموزش برنامه نویسی دارد. که هرکدام دارای فریمورک ها و کتابخانه های فراوانی هستند. و بررسی می‌کنیم این مساله را که هر کدام از محبوب ترین زبان های برنامه ریزی برای چه مواردی استفاده می‌شوند را بررسی می‌کنیم. شاخص PYPL GitHub محبوب ترین زبان های برنامه نویسی را بر اساس تعداد دفعات جستجوی آموزش ها در گوگل رتبه بندی کرده است. از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

پایتون:

پایتون یکی از محبوب ترین و بهترین زبان برنامه نویسی همه کاره و همه منظوره است. می‌توان از آن در زمینه های مختلفی از علم داده و یادگیری ماشین گرفته تا توسعه وب استفاده کرد و اولین زبان عالی برای یادگیری است.

کتابخانه پایتون یک تکه کد قابل استفاده مجدد است که ممکن است بخواهید آن را در برنامه ها / پروژه های خود قرار دهید.

در مقایسه با زبان هایی مانند ++C یا C ، کتابخانه های پایتون به هیچ زمینه خاصی در پایتون مربوط نمی‌شود. در زبان برنامه نویسی پایتون، یک «کتابخانه» مجموعه ای از ماژول های اصلی را بطور آزاد توصیف می‌کند.

پیاتون دارای Framework های بیشماری نیز در دنیای برنامه نویسی می‌باشد. فریمورک های پایتون مجموعه‌ای از بسته‌ها یا ماژول‌هایی است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌ها یا خدمات وب بنویسند. با استفاده از آن، توسعه دهندگان نیازی به رسیدگی به جزئیات سطح پایین مانند پروتکل ها، سوکت ها یا مدیریت فرآیند/رشته ندارند.

 

جاوا:

یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی که هنگام شروع کار عالی است، جاوا می تواند برای بسیاری از موارد از جمله برنامه های کاربردی تلفن همراه، توسعه نرم افزار و توسعه سیستم های بزرگ استفاده شود. AP Computer Science در حال حاضر به زبان جاوا در دوره های آموزش برنامه نویسی تدریس می‌شود.

یکی از ویژگی های کلیدی جاوا این است که دارای یک کتابخانه Core غنی و گسترده است. در حالی که کتابخانه استاندارد جاوا بسیار قدرتمند است، شما در توسعه نرم افزار حرفه ای به کتابخانه های جاوا دیگری نیاز خواهید داشت. با 25 سال توسعه فعال و پذیرش در صنعت و جامعه، جاوا کتابخانه های بالغ و مفید بسیاری دارد. با 25 سال توسعه فعال و پذیرش در صنعت و جامعه، جاوا کتابخانه های بالغ و مفید بسیاری دارد.

درمورد چهارچوب ها (فریم ورک) های جاوا نیز اشاره کنیم که چارچوب‌های آوا مجموعه‌هایی از کدهای از پیش نوشته شده قابل استفاده مجدد هستند که به عنوان الگوهایی عمل می‌کنند که توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن‌ها برای ایجاد برنامه‌های کاربردی با پر کردن کد سفارشی در صورت نیاز استفاده کنند. فریم‌ورک‌ها ساخته شده‌اند تا بارها و بارها مورد استفاده قرار گیرند تا توسعه‌دهندگان بتوانند برنامه‌نویسی کنند.

 

جاوا اسکریپت:

جاوا اسکریپت یک زبان فرانت‌اند و بک‌اند است که برنامه‌های کاربردی وب، توسعه بازی و برنامه‌های موبایل را فعال می‌کند.

یکی از دلایل محبوبیت زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت، در دسترس بودن تعداد زیادی فریمورک و کتابخانه است. آن‌ها توسعه را در مقایسه با توسعه سنتی Vanilla JS بسیار آسان تر می‌کنند. تقریباً برای هر چیزی کتابخانه وجود دارد و تقریباً هر روز تعداد بیشتری از آن‌ها منتشر می‌شود. تقریباً برای هر چیزی کتابخانه وجود دارد و تقریباً هر روز تعداد بیشتری از آنها منتشر می‌شود. اما با وجود تعداد زیادی کتابخانه برای انتخاب، پیگیری هر یک و نحوه تنظیم آن به طور خاص برای نیازهای برنامه نویسان دشوار می‌شود.

 

سی شارپ (C#):

سی شارپ، محبوب ترین زبان برنامه‌نویسی مایکروسافت است که می‌تواند برای طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها، از جمله توسعه بازی، نرم‌افزار سازمانی، بازی‌های ویدیویی، برنامه‌های موبایل و غیره استفاده شود.

 

C++:

یکی از قدرتمندترین زبان های برنامه نویسی C++ است و در طیف وسیعی از صنایع از جمله VR، توسعه نرم افزار و بازی، روباتیک و محاسبات علمی استفاده می‌شود.

 

PHP:

پی اچ پی یک زبان برنامه نویسی پرکاربرد سرور-ساید است. اگر به ساخت برنامه های وب پویا علاقه مند هستید و با پایگاه های داده و HTML به خوبی کار می‌کند، این یک انتخاب عالی است.

 

R:

یک زبان برنامه نویسی آماری است. محبوب ترین زبان برنامه نویسی برای دانشمندان داده است. برای پاسخ دادن به سوالات با تجزیه و تحلیل داده ها و ایجاد تجسم داده ها استفاده می‌شود.

 

سوئیفت:

سوئیفت زبان برنامه نویسی اپل است و اگر قصد دارید برنامه های کاربردی برای iOS و MacOS توسعه دهید، بهترین زبان برنامه نویسی برای شما سوئیفت است که برای شما ضروری است.

 

Kotlin:

کوتلین یک زبان برنامه نویسی متن باز است که توسط JetBrains توسعه یافته است. برای توسعه وب، توسعه اندروید و موارد دیگر خودش را در فهرست بهترین و محبوب ترین زبان برنامه نویسی قرار داده است.

 

قطعاً اگر در اول مسیر آموزش برنامه نویسی هستید، مطمئن نیستید کدام زبان برنامه نویسی را اول یاد بگیرید؟ اگرچه بسیاری از همین بهترین و محبوب ترین زبان‌های برنامه نویسی شباهت‌های مشترکی دارند، اما هر کدام نحوه عملکرد خاص خود را دارند. هنگامی که یک برنامه نویس قوانین، نحو و ساختار زبان را یاد می گیرد، کد منبع را در یک ویرایشگر متن یا IDE می‌نویسد. سپس، برنامه نویس اغلب کد را به زبان ماشینی که برای کامپیوتر قابل درک است، کامپایل می کند.

اگرچه زمینه برنامه نویسی کامپیوتر به سرعت در حال تغییر است، محبوب ترین زبان های برنامه نویسی که در بالا مورد بحث قرار گرفت، قدرت ماندگاری زیادی دارند. با یادگیری یک یا چند مورد از این زبان‌ها، نه تنها برای2021  بلکه در سال های آینده در موقعیت بسیار خوبی خواهید بود.

هنگامی که حرکت خود را به سمت برنامه نویسی آغاز می‌کنید، تنها شما می‌توانید به سوال بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری پاسخ دهید. انتخاب خود را بر اساس علایق خود و نوع توسعه نرم افزاری که می خواهید وارد آن شوید انجام دهید. ما فقط خلاصه ای از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی را برای شما فهرست کردیم.